14 lipca 2024

Dieta z treningiem

Diety, Dietetyk, trening warszawa

Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowania

Woman having teeth examined at dentists

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest nic tak rzadki, jakby się toż potrafiło niektórym osobom wydawać….

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest dosyć tak rzadki, jakby się więc potrafiło niektórym osobom wydawać. Torbiele to cała rodzina innego typu otorebkowanych struktur, jakie potrafią trwać w kościach dodatkowo w tkankach miękkich. Pacjenci mogą się zgłaszać do gabinetów stomatologicznych z torbielami w podniebieniu, w dziąśle, na policzku lub pod językiem. W punkcie dokładniej opisujemy, jakie mogą być okazji powstawania torbieli, jakie dają one objawy, jakie są ich style również na czym polega ich pomaganie.

Jakie są przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej?

Nie do tyłu znamy jeszcze dokładne przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej, a stanowimy w kształcie za to wskazać czynniki, które na pewno przyczyniają się do rozpoczęcia tego gatunku problemów. Niezwykle ważnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu torbieli jest element infekcyjny, czyli najczęściej powstawanie chorób zębów oraz stanów zapalnych miazgi zębowej. W takich przypadkach otwierają się namnażać tzw. komórki Malasseza, które wchodzą torebkę, w której montuje się płyn. Innym elementem, który sprzyja powstawaniu torbieli prawdopodobnie istnieć także niedrożność lub zapalenia kamicy ślinianek, lub kanałów gruczołów ślinowych. Sprzyjać pojawianiu się torbieli w jamie ustnej mogą również m.in. zmiany wirusowe nabłonka lub zmiany wirusowe kostne oraz uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. noszeniem aparatu ortodontycznego lub używaniem ruchomej protezy zębowej oraz stosowane leki, przede każdym tabletki antykoncepcyjne.

Rodzaje torbieli, które stają w jamie ustnej

Jest wiele sposobów torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej. Torbiel zwykle jest rodzajem worka lub torby podskórnej, które potrafią stanowić spełnione płynem lub być puste. Zazwyczaj powstała torbiel jest pokryta wydobywającą się w postaci a w błonie śluzowej jamy ustnej tkanką w struktury nabłonka. Co ważne, leczenie powstałych torbieli nie zawsze jest konieczne. W wybranych przypadkach, np. jeżeli torbiel jest ostatnia jedynie w strukturze niewielkiego, bezbolesnego guzka, po jakimś czasie powinna taż zaniknąć. Leczenie torbieli trzeba wdrożyć tylko, jeżeli powstałe torbiele zaczynają wrastać w tamte tkanki i się szybko namnażają.

Poszczególne rodzaje torbieli dzielą się od siebie kształtem, wielkością oraz położeniem. Podstawowy podział torbieli dotyczy torbieli tkanek miękkich i torbieli dających w kościach. Spośród torbieli tkanek miękkich warto jest wymienić przede każdym torbiel naskórkową, która najczęściej jest pod stylem a z czasem może prowadzić miara możliwość czynienia jego ruchów. Innym często będącym rodzajem tkankowej torbieli jamy ustnej jest torbiel zastoinowa, która uruchamia się w efekcie nadgryzania przez pacjenta policzków lub warg. Zazwyczaj bardzo większym faktem są jednak torbiele kostne.

Leczenie torbieli w jamie ustnej

Przed rozpocznie się leczenie powstałych torbieli najpierw konieczne jest ich sprawdzenie i zdiagnozowanie przez stomatologa ogólnego pożądaj przez chirurga szczękowo-twarzowego. Sposób leczenia torbieli chce od jej rodzaju oraz z stopnia jej rozwoju. Zazwyczaj torbiele o niewielkich rozmiarach, także torbiele korzeniowe są leczone zachowawczo. Jeżeli powstanie torbieli jest zrobione stanem zapalnym zęba, niezbędne jest spełnienie leczenia kanałowego, które polega na dokładnym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów chorego zęba, a wkrótce ich szczelnym wypełnieniu gutaperką.

Jeżeli leczona torbiel jest ogromniejsza następnie w charakteru jej uniknięcia konieczne jest spełnienie zabiegu z obszaru chirurgii stomatologicznej. Takie zabiegi mogą być w różny forma. Zawsze są bardzo poręczne i polegają na swobodnym wycięciu zmian chorobowych. Czasami jednak zabiegi mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Np. w wypadku torbieli zastoinowej czasem leczenie obejmuje usunięcie całej ślinianki.