17 czerwca 2024

Dieta z treningiem

Diety, Dietetyk, trening warszawa

Badania krwi — jakie wskaźniki są ważne w kontekście chorób sercowo-naczyniowych?

Badania krwi stanowią istotne narzędzie diagnostyczne pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dzięki regularnemu pobieraniu krwi w przypadku złych wyników można szybko zareagować i wdrożyć leczenie lub zmiany w stylu życia. Dowiedz się, na jakie wskaźniki warto zwrócić uwagę w celu wczesnego wykrycia problemów układu sercowo-naczyniowego.

Cholesterol

Podczas wizyty warto poprosić o badania krwi dotyczące poziomu cholesterolu. Choć cholesterol jest niezbędny do funkcjonowania organizmu, to wysoki poziom cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol) może zwiększać ryzyko m.in. miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Poprawa wyników jest możliwa za pomocą zmiany diety i wprowadzenia większej dawki aktywności fizycznej. Co ciekawe, w przypadku niskiego poziomu cholesterolu HDL (tzw. dobry cholesterol) interpretacja wyników krwi online również może być niekorzystna.

Trójglicerydy

Trójglicerydy pełnią wiele ważnych funkcji. Są też świetnym wskaźnikiem ilości tłuszczu spożywanego przez człowieka. Podwyższony poziom trójglicerydów ma negatywny wpływ na zdrowie i może wiązać się z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. Jeśli interpretacja wyników badań online wskazuje wartości dużo ponad normę, to w poprawie sytuacji mogą pomóc kontrola masy ciała, zdrowa dieta i unikanie nadmiernego spożycia alkoholu.

Glukoza

Wysoki poziom cukru we krwi (glukozy) w interpretacji morfologii online może wskazywać na cukrzycę, która jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wysoki poziom glukozy przez dłuższy czas może uszkadzać naczynia krwionośne i przyczyniać się tym samym do pojawienia się takich problemów jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu czy też zawał serca. W przypadku szybkiego wykrycia podwyższonej ilości cukru we krwi możliwe jest uniknięcie cukrzycy, dlatego tak ważna jest profilaktyka. W przypadku cukrzycy konsultacje wyników badań online mogą dotyczyć również farmakoterapii oraz zmian w diecie i stylu życia.

OB

OB, czyli odczyn Biernackiego, dotyczy szybkości opadania erytrocytów. Podwyższone wartości w przypadku tego wskaźnika mogą sugerować obecność stanu zapalnego w organizmie. Należy pamiętać, że choroby serca, takie jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca i udar, często rozwijają się w wyniku procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych. Konsultacja wyników online może zatem dotyczyć również wykluczenia ryzyka np. zapalenia mięśnia sercowego.