22 stycznia 2025

Dieta z treningiem

Diety, Dietetyk, trening warszawa

Efekt jo-jo. Mit czy kit

Odchudzanie to długa droga, niekoniecznie usłana różami. Zrzucenie zbędnych kilogramów wiąże się z utrzymywaniem długotrwałej diety, niekiedy bardzo surowej. Niedopasowany jadłospis i zbyt pochopne rzucanie się na głęboką wodę, a w tym przypadku drastyczne ograniczenie kalorii, może wiązać się z niechcianym efektem jo-jo. Czy da się uniknąć ponownego nawrotu nadwagi?

Efekt jo-jo – dlaczego się pojawia?

Efekt jojo to cykliczne wahania masy ciała. Następują najczęściej między rygorystycznymi dietami, których rezultaty pogłębia brak aktywności fizycznej w czasie trwania „kuracji”. W praktyce sprawa wygląda następująco: osoba bardzo chce schudnąć. Nie wie, od czego zacząć i zamiast udać się po poradę do dietetyka, przestaje jeść. Z dnia na dzień przyjmuje o połowę kalorii mniej niż zwykle (zazwyczaj mniej niż 1000kcal), a nieprzystosowany organizm szybko zaczyna spalać odłożony wcześniej tłuszcz. Faktycznie – masa ciała bardzo szybko się redukuje, ale rezultaty nie będą trwałe.

Niestety, osoby wraz z intensywnym chudnięciem szybko osiadają na laurach. Siłą rzeczy, nie mają wyboru – źle dobrana dieta uniemożliwia codzienne funkcjonowanie w normalnym trybie. Nieprawidłowe odżywianie obniża poziom koncentracji i osłabia kondycje ciała, dlatego diety głodowe na dłuższą metę się nie sprawdzają. Z tego względu świeżo lżejsze osoby jedzą coraz więcej, a organizm, pamiętając ostatnim niedoborze składników ożywczych, szybciej przetwarza jedzenie na tłuszcz i odkłada go na czarną godzinę.

Psychologiczne konsekwencje efektu jo-jo

Szybkie chudnięcie sprawia, że świat wydaje się stać dla nas otworem. Ludzie z zainteresowaniem spoglądają na nasz wygląd, my czujemy się odmienieni, a tym samym nasza samoocena gwałtownie wzrasta. Efekt jo-jo wraz z ponownym tyciem odbiera całą radość i wpędza w jeszcze większe kompleksy – osiągnęliśmy już pożądany stan, a ten został nam odebrany. Osoby, które na złe samopoczucie reagują kompulsywnym jedzeniem, wpadają w błędne koło i nasilają skutki niewłaściwej diety.

Jak schudnąć bez efektu jo-jo? 

Sposoby na schudnięcie bez nawrotu wagi są dwa. Pierwszy, to zrównoważona dieta dobrana przez dietetyka. Najważniejsze, by z przyjmowanych dziennie kalorii schodzić stopniowo. Zjedzenie 3000 kalorii jednego dnia, a następnego przejście do 800 kalorii jest skrajnie nieodpowiedzialne. Dawkowanie diety powinna być dobrana na podstawie BMI naszego ciała i uzupełniana regularnymi ćwiczeniami. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że efekty nie są natychmiastowe, szczególnie jeśli mamy do zrzucenia więcej niż 10 kilogramów. 

Warto zaznaczyć, że nie u wszystkich efekt jojo wynika ze złego prowadzenia diety. Niekiedy nawrót nadprogramowych kilogramów ma uwarunkowania w podłożu genetycznym. W tym przypadku trudno jest utrzymać osiągniętą wagę i zaleca się wspomagać dietę zabiegami trwale redukującymi tkankę tłuszczową.

Zabiegi odchudzające 

Alternatywą dla specjalnych diet i ćwiczeń na siłowni mogą być zabiegi medycyny estetycznej. Spora część osób jest uprzedzona do zabiegów, głównie ze względu na to, że wydają się czymś nienaturalnym dla organizmu. Co więcej, zasłaniają się przykładem gwiazd, których wygląd wskazuje na niekorzystne skutki wywołane przez zabiegi. Stereotypowe myślenie bywa błędne – medycyna estetyczna jest obecnie bardzo zaawansowana technologicznie i wybór odpowiedniego zabiegu może zdziałać cuda. Jednym z najbardziej rekomendowanych zabiegów odchudzających jest Tight SculptingTM, czyli lipoliza laserowa wykonywana urządzeniem Fotona. Zabieg trwa około 20-40 minut i jest nieinwazyjny. W gabinecie medycznym Wellclinic, który wykonuje Tight Sculpting, efekty lipolizy laserowej są niemal natychmiastowe, a pierwsze widoczne rezultaty to około 7 cm mniej w obwodzie. Oczekiwany efekt można osiągnąć między 1 a 4 wizytami, również w przypadku większej nadwagi. 

Negatywne skutki chudnięcia

Drastyczne chudnięcie nie jest obarczone jedynie konsekwencją efektu jo-jo. Nawet w przypadku najlepszej diety możemy być niezadowoleni z efektów odchudzania przez nadmiar skóry, która gromadzi się po odrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Całe szczęście, medycyna estetyczna również znalazła rozwiązanie dla zwiotczałej po schudnięciu skóry. Kadra gabinetu medycyny estetycznej Wellclinic korzysta z technologii Hifu II – HIPRO, która dzięki urządzeniu Fotona napina skórę w miejscach podatnych na rozciągnięcie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a efekt jest widzialny już po 45 minutach.

Osobom, które rezygnują z wszelkich zabiegów medycyny estetycznej, pozostają głównie ćwiczenia. Aktywność fizyczna jest zawsze skuteczna, ale należy brać pod uwagę fakt, że efekty nigdy nie są widoczne od razu i są zawsze mniejsze niż w przypadku zabiegów medycyny estetycznej.